به طور کلی این مسائل بود که زمینه‌های جنگ جهانی اول را فراهم ساخت: علل جنگ جهانی اول عبارت بود از: رقابت اتریش و روسیه در بالکان، اختلاف بین فرانسه و آلمان از سال ۱۸۷۰ درباره آلزاس ولرن و رقابت اقتصادی و دریایی بین آلمان و انگلیس؛ اما بهانه شروع جنگ این بود که آرشیدوک فرانتس فردیناند ولیعهد امپراتوری اتریش - مجارستان به دست پرنزیب تبعه اتریش و متکلم به زبان صربستانی در ۲۸ ژوئیه ۱۹۱۴ در سارایوو بوسنی به قتل رسید و اتریش ادعا کرد صربستان در این کار دخالت داشته و تقاضا نمود تحقیقاتی با شرکت نمایندگان اتریش صورت پذیرد که دولت صربستان تحقیقات را قبول نمود ولی با حضور نمایندگان خارجی مخالفت کرد. دولت اتریش به صربستان اعلان جنگ داد و روسیه بسیج عمومی اعلام کرد و آلمان هم به حمایت از اتریش به روسیه و فرانسه اعلان جنگ داد. قوای آلمان به بلژیک حمله کرد و این اقدام یعنی حمله به یک کشور بیطرف موجب دخالت انگلیس در جنگ شد.

نخستین جبهه: از رمانتیسم به سنگرها وقتیکه در ماه اوت ۱۹۱۴ جنگ اعلام شد، میلیونها تن از مردم شادمان در خیابانهای شهرهای مهم اروپا شروع به رقص و پایکوبی نمودند. مردم تصمیم حاکمان خود برای رفتن به جنگ مورد حمایت قرار دادند. مردان جوان داوطلب برای جنگیدن، هجوم می‌آورند. با این وجود، صحنه‌های دهشت انگیز جنگ جهانی اول، نگرش مردم به جنگ را تغییر داد. یک نسل کامل از مردان جوان به خاک و خون کشیده شدند.

/ 3 نظر / 14 بازدید
محمد

با سلام و تشكر از مطالبتون دنبال مطلبي بودم كه پيدا نكردم گفتم شايد شما اطلاع داشته باشيد با توجه به حوادث تاريخي كه شما خيلي ها رو ذكر كردين مي خواستم ببينم آيا چكيده اي از حوادث و جنگ هاي بزرگ 2 قرن اخير وجود داره كه هدف كلي نظام سلطه رو بطور واضح بيان كنه؟ در واقع يه بخش گنگي درون ذهن من و همه ي كساني كه تاريخ تو مدارس و دانشگاهها خوندن وجود داره و اون هم اينه كه آيا اين همه جنگ جهاني و جنگهاي مشابه و انقلاب ها آيا هيچ ارتباطي به هم نداشتن؟ اگر مطلبي در اين مورد دارين يا خودتون نظراتي در اين مورد داريد يا حتي كسي رو در اين مورد ميشناسين كه واقعا داراي علم هست معرفي كنيد ممنون

محمد

با عرض پوزش آدرس وبلاگ رو در پستم اشتباه تايپ كرده بودم

ندا

ممنون ازمطالب خوبتون