جنگ سوم صلیبی (به انگلیسی: Third Crusade یا Kings' Crusade)‏ جنگی بود میان مسلمانان و مسیحیان از سال ١١٩٢ تا ١١٨٩ میلادی.

 

 

در اثر سقوط اورشلیم موجی در اروپا به وجود آمد. امپراتور آلمان، پادشاه فرانسه و پادشاه انگلستان به اعزام سپاهیان زیاد به استقبال از سومین جنگ رفتند. اما سپاهیان ۱۰هزار نفری و منظم آلمان که زودتر از بقیه به راه افتاده بودند با غرق شدن امپراتور آلمان در رودخانه سِلِف روحیه خود را از دست داده، پراکنده شده و یا اسیر حملات سریع مسلمانان گشتند و عده کمی خود را به بندر عکا رساندند. با رسیدن سپاهیان فرانسه و انگلستان آن‌ها توانستند سواحل و بنادر لبنان و فلسطین را از صلاح الدین بازپس گیرند اما در حمله به مص ناکام ماندند. نبردهای زیادی بین ریچارد شیردل و صلاح‌الدین ایوبی درگرفت اما دو طرف در نهایت به صلح تن دادند.

جنگ آرصوف

بعد از تسخیر عکا، ریچارد تصمیم گرفت به یافا لشکرکشی کند که از آن طریق می‌توانست مقدمات حمله به اورشلیم را فراهم سازد اما در ۷ سپتامبر، ۱۱۹۱در آرصوف، ۵۰ کیلومتری شمال یافا، صلاح‌الدین به ارتش ریچارد حمله کرد.

صلاح‌الدین سعی در فریب سپاهیان ریچارد را داشت، اما ارتش ریچارد آرایش نظامی خود را حفظ کرد تا هنگامی که شواله‌های هاسپیتالر به جناح راست صلاح‌الدین هجوم بردند، در حالی که شواله‌های تمپلار به جناح چپ یورش برده بودند. و ریچارد در این نبرد پیروز شد.

نتیجه جنگ سوم صلیبی

پیمان صلح بین ایوبی و صلیبیون بسته شد و در آن حق تجارت در بندرهای تحت اشغال صلیبیون برای مسلمانان آزاد شد و در مقابل زیارت مسیح(ع) نیز برای صلیبیون در اورشلیم آزاد شد. اما این پایان کار نبود. پاپ اینوسان سوم که قدرت زیادی داشت (١١٩٩ م) درصدد تصرف مصر و معاوضه آن با اورشلیم برآمد. پس دستور جنگ صلیبی دیگری از طرف پاپ صادر شد که به جنگ صلیبی چهارم انجامید

/ 0 نظر / 22 بازدید