امضای اسناد نهایی تاسیس «ناتو» - آغاز کار این اتحادیه نظامی، گسترش آن و ...


بیست و چهارم اوت 1949 هری ترومن رئیس جمهوری وقت آمریکا اسناد نهایی تاسیس سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) را امضاء کرد (عکس بالا). 18 مارس(5 ماه پیش از این) با چگونگی تاسیس این اتحادیه موافقت و اصول آن مورد تصویب قرار گرفته بود که در یکی از این اصول تصریح شده است که حمله نظامی به یک کشور عضو به منزله حمله به همه اعضاء تلقی خواهد شد.
در پی امضای اسناد نهایی «ناتو »، این اتحادیه از 27 ژانویه 1950 آغاز بکار کرد و اول آوریل همین سال وزیران کشورهای عضو در لاهه اجتماع و طرح مقابله با گسترش شوروی را تصویب کردند.
ترومن 19 دسامبر 1950 ژنرال آیزنهاور را به سر فرماندهی نیروهای ناتو تعیین کرد. این اتحادیه در جریان تاسیس با مخالفت ها و تظاهرات متعدد در کشورهای عضو رو به رو شد، ازجمله در هفتم ژانویه 1951 که آیزنهاور 60 ساله فرمانده کل نیروهای ناتو وارد پاریس شد با تظاهرات خیابانی گسترده ای رو به رو گردید. با وجود این، وی در بارگشت به آمریکا در جلسه اول فوریه کنگره این کشور حضور یافت و خطاب به نمایندگان گفت که اگر نمی خواهند جنگ سرد جاری به جنگ گرم مبدل شود در اعزام نیرو به اروپا و اختصاص بودجه امساک نکنند.
ایالات متحده. فرانسه، انگلستان، کانادا، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ اعضای اولیه این اتحادیه بودند که نخستین مقر آن پاریس بود. اتحادیه اعلام کرده بود که درهایش به روی ایتالیا، نروژ، دانمارک، ایسلند و پرتغال باز است. این اتحادیه بعدا گسترش یافت و با اینکه قراربود پس از انحلال سازمان پیمان ورشو (شرق سابق) منحل شود و یا به صورت یک انجمن سیاسی درآید دست به تقویت خود زده و تا بالتیک سابق شوروی را به خود ملحق ساخته، به انحلال یوگوسلاوی کمک کرده و اینک در افغانستان که خارج از محدوده آن است وارد مداخله شده است. قصد ناتو مبنی بر جلب عضویت گرجستان و اوکراین بود که چهره روسیه را در ماه اوت 2008 تغییر داد و متعاقب آن معارضه تازه ای در جهان آغاز شده است که معلوم نیست تا کی و کجا ادامه یابد.

/ 1 نظر / 22 بازدید
محمد کاظم

در وبلاگ شما شور و حالی به پاست.دلبستگی شما به ایران ستایش بر انگیز است.امیدوارم ادامه بدین .همه گلها تقدیم به شما...[گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل].[گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل].[گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل].[گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]